Kalendarz imprez


20/21 stycznia 2017 r. Stary Rynek

Harcerski Bydgoski Bieg Nocny 2017 „Tropiciele zagadek przeszłości”.

Harcerze spotykają się w styczniową noc, aby wziąć udział w Harcerskim Bydgoskim Biegu Nocnym, upamiętniającym ważne dla Bydgoszczy rocznice – Powrotu do Macierzy w 1920 roku i uwolnienia spod okupacji hitlerowskiej w roku 1945. Tegoroczna edycja będzie wyjątkowa, gdyż bieg otwierać będzie obchody Roku Bydgoskiego Harcerstwa.

10/11 marca 2017 r. Centrum

IV Zuchowy Bydgoski Bieg Nocny – Gra miejska dla uczniów klas I-III dotycząca tajemnic, zagadek Bydgoszczy. Gra rozegra się na terenie Bydgoszczy w miejscach, które stanowią ważną cześć historii miasta. Bieg połączony będzie z biwakiem w jednej z bydgoskich szkół.
15 kwietnia 2017 r.

Gra Miejska „Załóż chustę… wejdź do gry”.

Gra przeznaczona dla Bydgoszczan. Każdy będzie mógł zapoznać się z harcerskim życiem. Różnorodność atrakcji przygotowanych dla śmiałków zaspokoi najśmielsze oczekiwania, nawet tych zorientowanych w temacie. W ramach gry uczestnicy będą mogli zobaczyć harcówki, izby tradycji, stare kroniki i zdjęcia harcerskie.

22 kwietnia 2017 r .

Zawody pływackie (w tym sztafeta 100 długości na 100-lecie).

Turystyka i sport to – również w Bydgoszczy – ważny element aktywnego stylu życia, który zdobywa coraz więcej zwolenników. Włączając się w ten trend chcemy, wraz z mieszkańcami miasta, podjąć wyzwanie pokonania 100 km na Stulecie Harcerstwa. Dla wszystkich chętnych.

13 – 14 maja 2017 r.

Sztafeta 100 km (sport, rajd, geocaching). Zbiórka krwi 100 litrów na stulecie.

Różne wydarzenia turystyczno-sportowe na różnym poziomie trudności i zaawansowania. W drugi weekend maja skauci na całym świecie wychodzą w teren, obchodząc tzw. Jamboree On The Trail – zlot na szlaku. Nasze propozycje wpiszą się również w to międzynarodowe wydarzenie.

20 maja 2017 r., Myślęcinek

Spotkanie Pokoleń Harcerskich – ognisko harcerskie na które zapraszamy wszystkie pokolenia harcerzy od zuchów po seniorów.

11 czerwca 2017 r., Wyspa Młyńska

II Piknik Bydgoskich Organizacji Pozarządowych.

Szereg atrakcji dla mieszkańców Bydgoszczy, przybliżenie im działalności bydgoskich organizacji pozarządowych, z wyszczególnieniem działalności Bydgoskiego Harcerstwa.

 

5/6 sierpnia 2017 r., Centrum miasta, Ośrodek BORPA

Festyn Miejski obchody 100-lecia Bydgoskiego Harcerstwa.

Całe miasto świętuje obchody 100-lecia Bydgoskiego Harcerstwa! Festyn dla mieszkańców Bydgoszczy, pełen gier, muzyki, zabaw i opowieści o harcerstwie – także przez otwarcie wystawy naszych cennych pamiątek. Na scenie pojawią się najbardziej znane harcerskie zespoły, wykonujące znane i lubiane przeboje muzyki turystycznej. Impreza będzie skierowana do wszystkich mieszkańców – będzie promocją aktywnego, rodzinnego spędzania czasu. Chcemy także, poprzez prezentację harcerskich środowisk, przedstawić ofertę programową i harcerski styl życia.

8 sierpnia 2017 r.,

Msza Święta w kościele Św. Trójcy w Bydgoszczy w 100. rocznicę zwołania pierwszej zbiórki harcerskiej w Bydgoszczy. Otwarcie wystawy plenerowej na Starym Rynku, wystawa czynna do 24 września 2017 roku.

23 września 2017 r.

Gra Miejska „Śladami Pamięci”.

Gra historyczna, dotycząca bydgoskiej historii II Wojny Światowej, która toczyć się ma w różnorodnych interesujących lokalizacjach miejskich – np. Spichrze nad Brdą, Exploseum. Do udziału w grze zapraszamy zorganizowane grupy szkolne, rodzinne itp.

Msza Święta w kościele Św. Trójcy – odsłonięcie tablicy pamiątkowej 100-lecia bydgoskiego harcerstwa

 

Październik 2017 r.

Konferencja dla nauczycieli.

Propozycja skierowana do nauczycieli bydgoskich szkół, mająca na celu dzielenie się stuletnim doświadczeniem i dorobkiem w pracy wychowawczej, innowacyjnymi metodami edukacyjnymi i tradycyjnymi harcerskimi wartościami wychowawczymi, a także pozyskanie nauczycieli pragnących włączyć nowe placówki Edukacyjne do Ruchu.

Listopad 2017 r.

Festiwal piosenki patriotycznej i historycznej harcerskiej.

Festiwal otwarty dla szkół, przedszkoli, zespołów domów kultury i ognisk muzycznych będzie nie tylko okazją do integracji i wspólnej zabawy w rytm harcerskich przebojów, lecz także do zachowania dla przyszłych pokoleń piosenek z dawnych harcerskich lat.

Grudzień 2017 r.

Betlejemskie Światło Pokoju.

Przekazanie włodarzom i mieszkańcom Bydgoszczy Betlejemskiego Światła Pokoju. W Roku Bydgoskiego Harcerstwa  Bydgoscy Harcerze zorganizują w Bydgoszczy wojewódzkie przekazanie Światła, połączone z galą „Niezwyczajni”, kończącą doroczny plebiscyt dla wyróżniających się instruktorów harcerskich w województwie kujawsko-pomorskim.

 

Przez cały rok 2017 planowane są również następujące działania:

Konkursy dla szkół (konkurs internetowy – wiedza o historii bydgoskiego Harcerstwa,

Konkurs „Ocalić od zapomnienia”:
– rodzinne wspomnienia, wywiady, reportaże – konkurs literacki
– konkurs na projekt multimedialn
– miejsca, ludzi, wydarzenia – konkurs fotograficzny
– miejsca na mapie, miasta związane z Bydgoszczą

100 Odznak Turysta Przyrodnik na 100-lecie Bydgoskiego Harcerstwa (rajdy piesze w czasie których uczestnicy będą poznawali bydgoskie pomniki przyrody i jednocześnie zdobywali Odznakę Turysta Przyrodnik).

Rajd pieszy dookoła Bydgoszczy 100 kilometrów na 100-lecie Harcerstwa w Bydgoszczy (trasa rajdu będzie podzielona na odcinki, które można pokonywać w ramach imprez przygotowanych przez Harcerski Klub Turystyki Pieszej „Kiwaczki” lub samodzielnie. W ramach rajdu proponujemy zdobywanie Odznaki Turystyki Pieszej PTTK. Osoby, które zaliczą wszystkie odcinki rajdu otrzymają  pamiątkowe znaczki rajdowe.)

Konkurs – znaczek pocztowy – Rok Bydgoskiego Harcerstwa.

Pocztówka z Bydgoszczy – Rok Bydgoskiego Harcerstwa.

Książka – Album podsumowujący 100 lecie harcerstwa w Bydgoszczy.